Přínosy kognitivně behaviorální terapie (2. část)
Níže uvedený článek text je pokračováním článku Přínosy kognitivně behaviorální terapie (1. část), kde se podrobněji zabýváme tím, jak a v čem může být KBT přínosné pro klienta.
4. Řešení problémů a efektivní rozhodování
Vzhledem k tomu, že KBT (kognitivně-behaviorální terapie) je strukturovaným terapeutickým směrem s prokázanou účinností, je využitelná pro širokou škálu potíží. Kognitivně-behaviorální terapie není určená jen pro psychiatrické obtíže, ale může být nápomocná i pro řešení běžných starostí.
Analýza problémů
KBT učí klienty systematickému přístupu k analýze problémů. Klienti se naučí rozpoznávat faktory, které přispívají k vytváření, nebo udržování potíží. Klient společně s terapeutem definují problémy, odkrývají možné spouštěče a jejich důsledky. Osvojení si schopnosti definovat problémy umožňuje klientovi nahlížet svůj život z větší perspektivy a následně vytvořit efektivní plány na jejich řešení.
Stanovení cílů
Po stanovení problémů a jejich definici, v kognitivně-behaviorální terapii následuje stanovení cílů. Klienti jsou vedeni k tomu, aby si stanovili konkrétní a dosažitelné cíle. To může zahrnovat jak krátkodobé, tak dlouhodobé cíle, a především nalezení ideální cesty, jak těchto cílů úspěšně dosáhnout. Psychoterapie bez cíle je jako míření na terč se zavřenýma očima, proto s klientem pracujeme na tom, abychom společně věděli kam míříme.
5. Emoční regulace
Techniky v KBT zahrnují způsoby vedoucí ke zvýšení emoční inteligence. Jedná se o způsoby, jak zachytit, identifikovat, rozlišit, a především řídit emoční projevy. Osvojení si principů emoční regulace vede k tomu, že se klienr učí rozpoznávat a řídit své emoce. To zahrnuje dovednosti, které mu pomáhají lépe porozumět svým pocitům a reakcím.
Rozvoj emoční inteligence
Jako příklad lze uvést to, že klient na počátku jen ví, že se cítí hrozně a pro zmírnění svého utrpení se uchýlí k sebepoškození se, třeba se pořeže... Tím si sice krátce uleví, ale po chvíli ho jeho prožitky opět doženou. V případě systematické terapeutické práce v KBT se klient naučí zachytit pocit, hlouběji mu porozumět (např. pochopí, že se nejedná jen o to, že se cítí hrozně, ale že prožívá pocit opuštění a chápe s čím souvisí). Následně toto porozumění mu dává další prostor pro řešení a především zvládnutí, což povede ke zralému způsobu odžití bez toho, aniž by se musel sebepoškodit.
6. Dlouhodobé změny a prevence relapsu
Kognitivně behaviorální terapie je postavená na tom, že postupnými kroky vede klienta k samostatnosti. Vztah mezi klientem a terapeutem není o závislosti a přesvědčení, že když klient přestane v budoucnu chodit na terapii, tak se jeho potíže opět vrátí. Naopak!
Učení se dlouhodobým dovednostem
KBT zahrnuje vedení klienta, jak si udržet pozitivní změny i po skončení terapie. Klienti se učí techniky, které mohou aplikovat již po terapeutických sezeních. Samotná psychoterapie je proces, který nekončí společným sezením s terapeutem, ale klient uvedené postupy aplikuje ve svém běžném životě. Tento přístup podporuje dlouhodobé úspěchy.
Plán prevence relapsu
Klient se spolu se svým terapeutem také snaží předvídat možné budoucí problémy a vyvinout strategie, jak se s nimi vyrovnat. To zahrnuje naučené dovednosti a techniky, které se naučil používat v průběhu terapie. Po skončení terapie by měl být klient vybaven postupy a plány, jak zvládnout případné zhoršení svého stavu. To, že klientovi se může v budoucnu přitížit je normální, důležité je, aby věděl, co dělat, aby svou nepohodu neprohluboval a vyvaroval se nežádoucímu chování.
7. Zvyšování sebepoznání a sebevědomí
Reflexe a sebeanalýza
KBT podporuje klienty, aby se zamysleli nad svými myšlenkami, pocity a chováním, což přispívá k hlubšímu sebepoznání. Tento proces může pomoci klientům pochopit, jak jejich minulost ovlivňuje současnost. V terapeutickém procesu v kognitivně behaviorální terapii klient rozumí, že jen on sám je největším odborníkem na svůj život a tím pádem potřebu změny si řídí on.
Zvyšování sebevědomí
Práce na pozitivních myšlenkových vzorcích a úspěších, které klienti během terapie dosahují, může vést k postupnému zvyšování sebevědomí a víře ve vlastní schopnosti. V KBT je, ve správný čas, klient veden k čím dál větší samostatnosti, a když vidí, že se mu daří dosahování definovaných cílů a jeho práce mezi sezeními na vlastním životě je účinná, vede to k podpoře vlastního sebeobrazu a zvyšování sebevědomí.
Závěr
Kognitivně behaviorální terapie poskytuje klientům výzkumy ověřený a účinný nástroj k rozvoji a zlepšení kvality života. Díky strukturovanému přístupu, technikám a dovednostem, které se klienti naučí, mohou lépe zvládat náročné situace, zlepšit své vztahy a dosáhnout osobních cílů. KBT tak nabízí nejen strategii pro zvládání aktuálních problémů, ale i nástroje pro budoucí úspěch a pohodu. Pokud uvažujete o psychoterapii, KBT může být dobrou volbou, která vám pomůže na cestě k duševnímu zdraví a ke spokojenějšímu životu. V případě, že máte zájem o terapii, nebo si nejste jistí, můžete se na nás kdykoliv obrátit.
Máte zájem o terapii, nebo dotaz? Neváhejte nám napsat!