Přínosy kognitivně behaviorální terapie (1. část)
Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) poskytuje klientům celou řadu nástrojů a technik, které jim mohou pomoci zvládat a překonávat psychické potíže. Níže nabízíme podrobnější popis několika konkrétních přínosů i technik, jak KBT může klientovi pomoci v různých oblastech jeho života.
1. Práce s myšlením a chováním
Mezi základní dovednosti, kterou se klienti v KBT naučí je Identifikace negativních myšlenek. Klienti se učí rozpoznávat automatické myšlenky, které mohou být negativní nebo zkreslené. Například, člověk trpící úzkostí může mít myšlenky „Určitě se ztrapním!“, "Selžu!", "Nic neumím!". Tyto myšlenky přicházejí často mimovolně a největší potíž nastává, když klient považuje své negativní myšlenky za realitu.
Kognitivní restrukturalizace
Jednou z technik myšlenkové práce je Kognitivní restrukturalizace, kdy se s klientem učíme ověřovat platnost jeho myšlenek, dívat se na ně více v souladu s realitou. V případě, že zjistíme, že automatická myšlenka, která dostává klienta do negativních emočních stavů není platná, snažíme se o její nahrazení a vytvoření náhledu. KBT terapeut pomáhá klientovi nahradit tyto negativní myšlenky realistickými a pozitivnějšími obsahy. Například, místo přesvědčení, že „Jsem k ničemu, nic nezvládám!“ se klient může naučit dívat na potíže „To že se mi jedna věc nepovedla, neznamená, že nic nezvládám“. Benefitem pro klienta je, že při zíkání náhledu, zmírnění nepříjemných emočních stavů se může měnit i jeho chování, např. vyhýbání se některým činnostem, což přirozeně vede ke zvýšení kvality života.
Důležité je třeba vědět, že KBT neučí klienta "nasazovat si růžové brýle", ale především "sundávat si černé brýle", které mu zkreslují realitu.
2. Zvládání stresu a úzkosti
Dalším benefitem KBT je repertoár techniky pro zvládání úzkosti. Kognitivně-behaviorální terapie nabízí různé metody, jak se vyrovnat se stresem či úzkostí. To může zahrnovat např. techniky relaxace, jako je hluboké dýchání, progresivní svalová relaxace nebo mindfulness (věnování plné pozornosti přítomnému okamžiku). Dále se jedná o způsoby odvedení pozornosti, práce s tělem, kotvení a řada jiných technik.
Behaviorální expozice
Expoziční terapie je osvědčeným a rychlým přístupem, jak pomoci zvládat klientům jejich obavy a vyvarovat se vyhýbání nebo zabezpečování. U klientů trpících potížemi, např. fobiemi, OCD (obsedantě-kompulzivní poruchou), PTSD (posttraumatickou stresovou poruchou), PPP poruchami příjmu potravy, GAD (generalizovanou úzkostnou poruchou), panickými atakami, ale samozřejmě i řadou jiných poruch, se v KBT často používá k postupnému vystavování se situacím, které vyvolávají strach. Tím se klienti učí, že situace, které se obávají, nejsou tak nebezpečné, jak se obávají. Tento způsob vyžaduje důkladnou přípravu a odborné vedení, aby se dosáhlo kýženého výsledku.
3. Zlepšení vztahů a komunikace
V KBT se klienti učí efektivním komunikačním technikám, jako je asertivita, což může vést k lepším vztahům s ostatními. Například, klient se může naučit, jak vyjádřit své potřeby zdravým a dospělým způsobem. Kognitivně-behaviorální terapie učí klienta nahrazovat nefunkční způsoby komunikace. Učíme klienty reflektovat jejich podřídivé, vyhýbavé, ale i agresivní nebo nezrale dominantní způsoby komunikace, které je dostávají do konfliktů s ostatními a narušují přirozenou vztahovou vzájemnost.
Zvládání konfliktů
KBT pomáhá klientům lépe zvládat konflikty a nedorozumění, a to díky technikám, které se zaměřují na konstruktivní řešení problémů místo vyhýbání se konfliktům. Důležitým benefitem kognitivně-behaviorální terapie pro klienta je propojení ho s vlastními potřebami a naučit ho své potřeby adekvátně komunikovat. Pro zvládání konfliktů se např. používají nácvik asertivity, hraní rolí, expozice v imaginaci, metoda nejhoršího scénáře aj.
Další přínosy a techniky, které nabízí kognitivně-behaviorální terapie najdete v pokračujícím článku - Přínosy kognitivně behaviorální terapie (2. část)
Máte zájem o terapii, nebo dotaz? Neváhejte nám napsat!