OPĚRNÉ BODY PSYCHIKY V KRIZI
V terapii se dívám na člověka z pohledu komplexního přístupu, což znamená jako na bio-psycho-sociálně-spirituální bytost. Ačkoliv to zní složitě, umožňuje to jednoduše uchopit jednotlivé opěrné body našeho života. Přiměřené sycení jednotlivých rovin přispívá k životní spokojenosti a zdraví obecně. Jejich opečováváním si budujeme pevnější postavení a v případě krize se máme o co opřít. Mezi ty nejzásadnější opěrné body v krizi tedy patří: vztahy, životní aktivity (např. koníčky, práce, péče o domácnost), fyzické zdraví a spiritualita.
Vztahy
Vztahy s ostatními považuji za jeden z nejdůležitějších opěrných bodů v životě. Může se jednat o dobré vztahy s partnerem, rodinou, přáteli, ale třeba i kolegy. Jestliže máme dobré sociální zázemí, umožňuje nám to doslova se o někoho opřít. Bohužel někdy se dostaneme do situace, kdy není možné sdílet své strasti s ostatními. V tomto případě je velmi nápomocná psychoterapie, kde v bezpečném prostředí můžeme s klientem otevřít těžká témata a efektivně je zpracovávat. Této péči se proto někdy říká terapeutické spojenectví, které má samo o sobě léčivé účinky.
Fyzické zdraví
Dalším opěrným bodem je naše fyzické zdraví. Když se cítíme fyzicky dobře, je to jeden z faktorů psychické pohody. Naopak, když naše tělo nefunguje tak jak má a jsme nemocní, výrazně se to projeví na psychické rovině – jsme naštvaní na sebe a na celý svět. Uvedená provázanost tělesného a psychického se projevuje i naopak, když máme psychické potíže, tak je začneme pociťovat v těle. Typickým příkladem je problematika bolesti, která výrazně snižuje naši psychickou pohodu. V terapii se často s klientem učíme zvládat tělesné úzkostné projevy, které mu znepříjemňují život.
Omezení aktivit
Běžným rizikovým faktorem v krizi je, když se potýkáme s životními těžkostmi, že se přestaneme věnovat běžným aktivitám. Omezíme sociální kontakty s přáteli, zredukujeme své koníčky (protože na ně nemáme mysl ani sílu), a ve finále rezignujeme na péči o domácnost a pracovní povinnosti. Velice důležité je si uvědomit, že aktivita a fyzická činnost patří mezi základní opěrné body, které nám pomáhají ve zvládání krize. V terapii se často setkávám s tím, že klientům prožívaná krize naruší denní rytmus, což je dostává do bludného kruhu problémů. Začnou se nepravidelně a nezdravě se stravovat, díky velké únavě spí přes den, což vede k tomu, že se jim naruší spánkový cyklus, což ve výsledku vede k prohloubení psychické nepohody a únavy.
Spiritualita
Další neméně důležitou oporu v našem životě je spiritualita. Nemusí se jednat jen o nějaké náboženské prožívání nebo transcendentální aktivity. Spiritualita souvisí s naší schopností nalézt sebepřesah, vidět vyšší smysl, neorientovat se jen na sebe, ale i na něco mimo nás. V historii se mnohokrát ukázal význam spirituality při zvládání krizí. Lidé na pokraji svých sil, kdy se jim všechno zhroutilo, ale měli nějakou hodnotu, dodávala jim naději a dokázali přežít. Když si uvědomíme vyšší cíle, pomůže nám to ve zvládání nižších těžkostí.
Shrnutí
Závěrem bych chtěl shrnout, že opěrné body v životě si můžeme představit jako pomyslný stůl, na který jsou kladeny těžkosti. Každá noha stolu pomáhá nést zátěž, když jeden opěrný bod selže, pomáhají mu ostatní. Problém je, když svoji energii věnujeme jen jedné opoře a ta se zhroutí. Proto je dobré pečovat o sebe ve více rovinách (vztahy, zdraví, životní aktivity a spiritualita), které nám dodávají energii a sílu. Když jedna opora selže, můžeme se opřít o další.